Competition‎ > ‎

2013/14 AV Shield Program - Blue Zone

Team Manager Age Group
Wayne De Bruin
40+ Men
Jo Pratt Open Men & Women
Paul Dinicolantinio
U18 & U16 Women
David Hansford U18 & U16 Men
Looking for Volunteers please Contact Matt if you can help out U14 Men & Women

The Team Managers are there to help out athletes on competition day - If you have any questions, don't hesitate to ask your Manager. 
 
Most importantly the Team Manager is your first point of call for any problems with results from an AV Meet.  Don't contact AV directly it will only slow the resolution process down.  Managers can be contacted via the Contact Us form, please include the Athletes name, bib number and age group in the message.
 
 
Club Duties
Round 2, Frankston, 2nd Nov
Duties: High Jump
Time: 1:15pm - 3:30pm 3:30pm - 5:45pm
WILSON PRIME
DANIELL BURCHILL
CATTLE PLANT
GOMES DURBIN
Round 3, Knox, 16th Nov
Duties: Javelin
Time: 1:15pm - 3:30pm 3:30pm - 5:45pm
SANDERS TALBOT
PARLEVLIET NASSER
PIMLETT VELLA
CIDDOR VORSTER
Round 6, Casey Fields, 11th Jan
Duties: Equipment, Invitations x2, Steeple/hurdles
Time: 4:15pm - 6:30pm 6:30pm - 8:45pm
COMMITTEE PRATT
MORELL PENROSE
HANLEY TEMPLAR
DSILVA DUTTON
Round 7, Lakeside Albert Park, 18th Jan 
Duties: Long Jump
Time: 4:15pm - 6:30pm 6:30pm - 8:45pm
WEERASEKERA CAMBELL
OLSSON VAN DONGEN
COMFORT STANLEY
DE BRUIN (Carmen) WATSON
Round 8, Knox, 1st Feb 
Duties: Pole Vault
Time: 1:15pm - 3:30pm 3:30pm - 5:45pm
STEVENS GILLETTE
CARTHEW CONTENCIN
LAZZARI JAMES
NIELSON TAYLOR
Round 9, Lakeside Albert Park, 8th Feb
Duties: Pole Vault
Time: 1:15pm - 3:30pm 3:30pm - 5:45pm
MORRIS GUY
BORG HONE
BRIET SATCHWELL
ANGUS SHARMA
Round 10, Casey Fields, 20th Feb 
Duties: Equipment, Invitations x2, Steeple/hurdles
Time: 6:15pm - 8:30pm 8:30pm - 10:45pm
COMMITTEE MOODY
MURPHY LANGELAAN
SENTHILKUMAR SHERLOCK
HENDERSON BROADWAY
Round 12, Casey Fields, 27th Mar 
Duties: Equipment, Invitations x2, Steeple/hurdles
Time: 6:15pm - 8:30pm 8:30pm - 10:45pm
COMMITTEE BROWN
BAILEY (Ben) GRATION
PINA RASELLI
MCNICOL-DAVIDSON ROSE BYLTE
IF YOU KNOW YOU WILL BE UNAVAILABLE TO DO YOUR DUTY WHEN YOU HAVE BEEN ROSTERED ON PLEASE CALL CCA PRESIDENT WAYNE DE BRUIN WELL IN ADVANCE ON 0400 700 425.  The club can be fined up to $250 and lose competition points if these duties are not done.
 
 
Round Date Program Location Start Time
1 Sat 19th Oct 2 Knox 1:30pm
2 Sat 2nd Nov 1 Frankston 1:30pm
3 Sat 16th Nov 2 Knox 1:30pm
4 Sat 30th Nov 1 Knox 1:30pm
5 Sat 14th Dec 2 Knox 1:30pm
6 Sat 11th Jan 1 Casey Fields 4:30pm
7 Sat 18th Jan 2 Lakeside Stadium 4:30pm
8 Sat 1st Feb 1 Knox 1:30pm
9 Sat 8th Feb 2 Lakeside Stadium 1:30pm
10 Thu 20th Feb 2 Casey Fields 6:30pm
11 Sat 8th Mar 1 Knox 1:30pm
12 Thu 27th Mar 1 Casey Fields 6:30pm
Final Sat 12th Apr 1 Lakeside Stadium 10:00am

Program 1 Timetable    Program 2 Timetable

Program 1 Program 2
200 Metres 100 Metres
800 Metres 400 Metres
3k/5k 1500 Metres
200/300/400 Hurdles Steeple or 3k/5k
4x400/Medley Relay 4x100 Relay
1500/3000 Walk 2k Walk
Triple Jump Sprint Hurdles
High Jump Long Jump
Shot Put Pole Vault
Hammer Javelin
Discus

Breakdown of Program for 3km, 5km and Steeple

Round Date Program 3km, 5km, Steeple Pole Vault High Jump Relay
1 19th Oct 2 3km/5km* PV 4x100m
2 2nd Nov 1 3km - All HJ Medley^
3 16th Nov 2 Steeple PV HJ 4x100m
4 30th Nov 1 3km - All PV HJ 4x400m
5 14th Dec 2 Steeple PV 4x100m
6 11th Jan 1 3km/5km* HJ Medley^
7 18th Jan 2 3km - All PV 4x100m
8 1st Feb 1 3km/5km* PV HJ 4x400m
9 8th Feb 2 Steeple PV HJ 4x100m
10 20th Feb 2 Steeple HJ 4x100m
11 8th Mar 1 3km - All PV Medley^
12 27th Mar 1 3km/5km* HJ 4x400m
Final 12th Apr 1 3km/5km* HJ 4x400m
                         * 3km event for U14/16/18; 5km event for U20/Open
                         ^ Medley relay will be made up of: 200m/200m/400m/800m